Polskie Towarzystwo Spektrometrii Mas
Nowa książka o spektrometrii mas PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,

Spieszymy z informacją, że na rynku wydawniczym pojawia się nowa książka wydawnictwa PWN napisana przez prof. Witolda Danikiewicza, pt. "Spektrometria mas. Podstawy i zastosowania". Jeszcze tylko dzisiaj książkę można zamówić w okazyjnej cenie w przedsprzedaży poprzez stronę  księgarni internetowej PWN (https://ksiegarnia.pwn.pl/Spektrometria-mas,848944144,p.html). Dla osób chcących się specjalizować w zakresie spektrometrii mas jest to pozycja obowiązkowa, a dla osób, które ją wykorzystują w swojej pracy będzie świetnym źródłem wiedzy praktycznej i teoretycznej. Poniżej zamieszczam słowo od autora.

Spektrometria mas jest obecnie jedną z najważniejszych metod analitycznych wykorzystywanych nie tylko w badaniach naukowych w dziedzinie chemii, biochemii, chemii materiałowej, farmacji i medycynie, ale także w laboratoriach analitycznych kontrolujących jakość leków, kosmetyków, żywności i innych produktów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Odgrywa także kluczową rolę w badaniach zanieczyszczeń środowiska: gleby, wód i atmosfery.
Prezentowana książka, której podstawą jest cykl wykładów ze spektrometrii mas, prowadzonych przez autora na wielu uczelniach i w instytutach naukowych, obejmuje następujące zagadnienia:

•    historia rozwoju spektrometrii mas;
•    podstawowe pojęcia i terminologia spektrometrii mas;
•    najważniejsze metody jonizacji, analizy masy jonów oraz detekcji jonów, rejestracji i przetwarzania wyników;
•    techniki sprzężone, w których spektrometr mas współpracuje bezpośrednio z chromatografem gazowym lub cieczowym;
•    podstawy wykonywania pomiarów widm masowych różnymi technikami i dla  różnych rodzajów próbek oraz interpretacji uzyskanych wyników;
•    mechanizmy fragmentacji jonów i ich zastosowanie do rozwiązywania konkretnych problemów analitycznych;
•    zastosowania spektrometrii mas do badania związków naturalnych o dużym znaczeniu biologicznym: peptydów i białek, nukleozydów, nukleotydów i kwasów nukleinowych, cukrów i lipidów;
•    wykorzystanie spektrometrii mas do badania mechanizmów reakcji i oddziaływań niekowalencyjnych, zarówno w roztworach, jak i w fazie gazowej;
•    spektrometria ruchliwości jonów sprzężona ze spektrometrią mas i jej zastosowania;
•    badania powierzchni z wykorzystaniem spektrometrii mas;
•    analiza śladowa metali ciężkich z wykorzystaniem techniki jonizacji w plazmie wzbudzanej indukcyjnie (ICP-MS).

Książkę zamykają aneksy, w których znalazły się tablice mas atomowych i składów izotopowych pierwiastków, przykładowe widma związków lub mieszanin związków używanych do kalibracji  spektrometrów mas, a także informacje na temat dostępnej literatury w dziedzinie spektrometrii mas i wybranych źródeł danych oraz programów dostępnych w Internecie.
Wszystkie rozdziały są bogato ilustrowane licznymi przykładami chromatogramów i widm masowych, schematami i fotografiami aparatury oraz schematami fragmentacji jonów.
Książka jest przeznaczona dla studentów i doktorantów studiujących chemię, inżynierię materiałową, biochemię, farmację i dziedziny pokrewne, personelu laboratoriów analitycznych wykorzystujących spektrometrię mas oraz wszystkich osób prowadzących badania naukowe lub prace badawczo-rozwojowe, którzy w swojej pracy wykorzystują tę metodę analityczną.

 
Cele i formy działania PTSM PDF Drukuj Email

Polskie Towarzystwo Spektrometrii Mas (PTSM) jest organizacją naukową, skupiającą osoby zainteresowane wszystkimi aspektami zarówno praktycznymi, jak i teoretycznymi spektrometrii mas i dziedzin pokrewnych. Zgodnie ze statutem, celem Towarzystwa jest krzewienie wiedzy o spektrometrii mas i jej zastosowaniach. 

Towarzystwo realizuje swoje cele przez:

 • spotkania naukowców, zjazdy i sympozja,
 • publiczne odczyty, wykłady i kursy naukowe,
 • wymianę i ocenę doświadczeń naukowych, a także utrzymywanie kontaktów naukowych między poszczególnymi placówkami w kraju i za granicą,
 • współdziałanie w pracach nad rozwojem spektrometrii mas w kraju i za granicą.

PTSM jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Spektrometrii Mas (European Society for Mass Spectrometry) i Międzynarodowego Towarzystwa Spektrometrii Mas (International Mass Spectrometry Foundation).

 
Biomolecules: Identification and Function PDF Drukuj Email

Zaproszenie na konferencję: “Biomolecules: Identification and Function”, Kraków, 19-20.10.2018

Uprzejmie zapraszamy na organizowaną cyklicznie w Krakowie konferencję poświeconą identyfikacji I działaniu biomolekuł. Wzorem ubiegłych lat wydarzenie podzielone jest na dwa dni (19-20.10.2018). W piątek, 19.10.2018 można wysłuchać wykładów zaproszonych specjalistów prezentujących dane z zakresu analiz biocząsteczek różnorodnymi technikami badawczymi. Zapraszamy również na sesję posterową organizowaną w pierwszym dniu. W sobotę, 20.10.2018 podczas workshopu zaproszone Jednostki zaprezentują możliwości analityczne wybranych urządzeń analitycznych (systemy analizy aktywności mitochondriów, multifunkcyjny czytnik ELISA, technika MALS, systemy chromatograficzne).

Wszelkie szczegóły, zgłoszenia, rejestracja, podstawowe informacje o okolicznych hotelach, kontakt do organizatorów, znajdują się na stronie internetowej konferencji: www.biomolecules2018.pl (z przekierowaniem na wewnętrzny serwer organizatorów). Zapraszamy również do kontaktu mailowego ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) lub telefonicznego (12 617 50 83).

Szczegóły

 
Kurs FT-ICR MS PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo

W dniach 19–23 sierpnia 2018 w Joensuu (Finlandia) odbędzie się kurs FT-ICR MS. Aplikować można do 1 lipca 2018. Koszty pokrywa organizator

Zapraszamy serdecznie do wysyłania wniosków (szczegóły w załącznikach poniżej)

Zarząd PTSM


Application_form_EU_FTICR_MS_Summer_school_2018.docx

Flyer_UEF_EU_FTICR_MS_Summer_school_2018.pdf

Schedule_EU_FTICR_MS_Summer_school_2018.pdf

 
Sample Preparation for MS Bioanalysis: Theory, Practice and Applications, 17.18.05.2018, Bydgoszcz PDF Drukuj Email

Sample preparation is the most important step in bioanalysis. It determines what will be analyzed in subsequent steps. Therefore, to ensure the best quality of the data you need to know how to handle your samples and what tools are the best for the purpose.
This two-day course covers the following topics:

 • Introduction to sample preparation with particular focus on sample collection, stability and storage, homogenization, anticoagulant and matrix effects
 • Commonly used as well as novel bioanalytical methods including microextraction and microsampling 
 • Conventional and alternative matrices: blood, plasma, urine, tissues, saliva, faeces, breath, cell cultures
 • Method development, challenges and advantages of the strategy
 • Calibration and protocol validation
 • Drug analysis, targeted and untargeted metabolomics
 • In vivo study, temporal and spatial resolution
 • A complete method development strategy will be illustrated by real-life examples
 • Introduction to bioinformatics, overview of metabolomics data processing softwares
Więcej…
 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3
Copyright © 2021 Polskie Towarzystwo Spektrometrii Mas. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Członkowie wspierający:
Reklama
Reklama
Reklama
Start